The polling place at Carroll Senior High School were designated for voter parking during local elections in Southlake, May 6, 2017. Bob Booth Special to the Star-Telegram
The polling place at Carroll Senior High School were designated for voter parking during local elections in Southlake, May 6, 2017. Bob Booth Special to the Star-Telegram

Elections

Northeast Tarrant county election final unofficial results

Star-Telegram

May 06, 2017 07:23 PM

Northeast Tarrant

City of Bedford

Place 4

 

Help us deliver journalism that makes a difference in our community.

Our journalism takes a lot of time, effort, and hard work to produce. If you read and enjoy our journalism, please consider subscribing today.

Results

Total

Michael Boyter (i)

1,580

Charles Wayne Tyson

426

 

Place 6

 

Results

Total

Lisa Roberson

746

Roger Fisher (i)

1,303

Place 3 (unexpired term)

 

Results

Total

Amy Sabol

1,353

Oliver Kite

178

Jeannette Cook

527

Birdville school district

Place 2

 

Results

Total

Marty Hoag

387

R. Greg Bell

911

Kelvin Dilks

1,435

 

Carroll school district

Proposition (facilities bonds)

 

Results

Total

For

2,406

Against

1,370

 

City of Colleyville

Place 3

 

Results

Total

Jon Bullock

1,490

Kathy Wheat

1,750

 

Place 4

 

Results

Total

Chad La Prelle

463

Mike Sexton

1,127

George Dodson

1,655

City of Euless

Mayor

 

Results

Total

Linda Martin (i)

2,351

Tupou Helu Uhatafe

461

 

Place 2

 

Results

Total

Jeremy Tompkins (i)

1,684

Vera Layton

70

Salman Bhojani

1,330

City of Flower Mound

Place 1

 

Results

Total

Prabu Jaganatan

268

Jason Webb

3,218

Cathy Strathmann

2,263

 

Place 3

 

Results

Total

Sandeep Sharma

2,298

Kevin Bryant

3,451

 

Place 5

 

Results

Total

Itamar Gelbman

2,173

Claudio Forest

3,530

City of Grapevine

Place 5

 

Results

Total

Christ Coy (i)

1,461

Debi Meek

981

 

Place 6

 

Results

Total

Duff O’Dell (i)

1,724

Cory Huddleston

723

Grapevine-Colleyville school district

Place 5

 

Results

Total

Julie Lawrence

2,369

Jesse G. Rodriguez

2,590

City of Haltom City

Place 2

 

Results

Total

Brent Weast

361

Walter Grow

538

 

Place 6 (unexpired term)

 

Results

Total

Carolina De Leon

50

Linda “Lin” Thompson

295

Ricky Brown

352

Troy Dunn

118

Willis O’dell

168

 

City of Keller

Mayor

 

Results

Total

Pat McGrail

1,787

Kris Jara

56

Rick Barnes

1,741

 

Place 6

 

Results

Total

Tag Green

1,589

Mitch Holmes

1,143

Brenden Leavitt

291

Ryan Martin

397

Keller school district

Place 4

 

Results

Total

Peiman Montazeri

1,346

Chris Roof

3,883

 

Place 5

 

Results

Total

Frank Arban

622

Sherry Simon

970

Beverly Dixon

3,209

Candy Bruton

690

Lewisville school district

Place 6

 

Results

Total

Peter Rabner

1,228

Jon Hanna

999

Kristi Hassett

8,027

Eric Parker

1,604

 

Place 7

 

Results

Total

Sandra N. Weinstein

2,503

Shari A. Chambers

1,784

Colleen Shaw

1,163

Tracy Scott Miller

6,491

 

Proposition (facilities bonds)

 

Results

Total

For

9,244

Against

5,564

City of Roanoke

Ward 1

 

Results

Total

Holly Gray-McPherson (i)

90

Kim Chabot

19

Chad Jacobson

11

 

Ward 3

 

Results

Total

Steve Heath (i)

117

Christopher Ruten

43

Town of Trophy Club

Place 1

 

Results

Total

Alicia L. Fleury

881

Chad Reithmeier

410

 

Place 2

 

Results

Total

Starr Vuchetich

205

Eric Jensen

1,065

Trophy Club MUD 1

Proposition (system improvement bonds)

 

Results

Total

For

322

Against

697

City of Watauga

Mayor

 

Results

Total

Hector Garcia

345

Robert Davis

148

Patrick Shelbourne

130

 

Place 3

 

Results

Total

Albert Cardenas

230

Lee Griffin

341

 

Place 4

 

Results

Total

James Wright

223

Joanne Hinton

210

Phillip Jennings

132

 

Place 5

 

Results

Total

Sandra Bush

288

Melva Clark

289

Westlake

At-large

 

Results

Total

Sean Kilbride

49

Carol Langdon (i)

211

Rick Rennhack (i)

196

Wayne Stoltenberg (i)

196